Yoldan İhdas

İhdas; Kelime anlamı olarak “Ortaya çıkarma, yeni bir şey yapmak” demektir. Ancak, arsa ve belediye minvalinde ihdas ifadesi, “satın alma” olarak biliniyor. Örnek; “Yoldan ihdas” diye söylendiği zaman, yoldan satın alma var demektir.

Dolayısıyla; Yoldan ihdas, dereden ihdas, parsel ihdası ifadelerinin tamamında bir satın alma süreci vardır. Bir çok sitede yalan yanlış bilgiler vardır. İhdas adı altında Yoldan İhdas anlatmaktadırlar. İhdas bir Yoldan İhdas işlemi değildir. Yoldan İhdas; Plan sonucu yolda kalan kısmın Bedelsiz veya bedelli kamuya devredilmesi demektir. İhdas ise, kamu alanında kalan kısmın tarafınıza çoğunlukla zorunlu bir şekilde satılması demektir.

Yoldan İhdas İşlemi Neden Oluşur ?

Bu tamamen plan ile alakalıdır. Plan değişikliklerinde bazen Yoldan İhdas bazen parka terk, bazende ihdas çıkabilir. Aşağıda resimli bir örnek gösterdim. X ve Y parselden plan geçirilmiş. Görüldüğü üzere iki yeşil arasında kalan kısım yol, bu sebeple Y parseldeki C kısım, X parseldeki B kısım Yoldan İhdas olacak, X parseldeki A kısım ise yoldan ihdas yapılacak. Bu tip ihdaslar ilgili kurum yani belediye tarafından yapılaşma için mecburi şart koşulur. Yani X parsel yeni bir bina yapacaksanız A kısmını satın almak zorundasınız. Yani ihdas yapmak zorundasınız.

lihkab

Başvuru için Gerekli Evraklar

Yoldan ihdas işlemi yukarıda da söylemiş olduğumuz için özel harita şirketleri tarafından yapılır. Dolasıyla tüm resmi evrakları özel harita firması temin eder. Bir çok haber sitesinde gerekli evraklar adın altında, teknik rapor, kot kesit vb gibi saçma sapan yanlış bilgiler verilir. Tamamı aldatıcıdır. İhdas işlemleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.

" Daha fazla ayrıntı ve sorularınız için bizi hemen arayın "

Lisanslı harita kadastro mühendislik bürosu.